pátek 11. listopadu 2022
Kosmák a Nesvačilka
Jen tak pro usmání. Letos v dubnu to bylo 150. let, co páter Kosmák nastoupil do Moutnic. Kosmák v dobré víře chtěl vše překládat do krásného českého jazyka a tak se tomu stalo i u používání německého názvu naší obce, Neudorf. Narazil ale u obyvatel Nesvačilky kteří, již tenkráte, byli hrdi na název své obce.
Jan Holeček
středa 28. září 2022
Bojovník wermachtu z Rozárie.
Tvorba rodokmenu Vás často přivede k velice zajímavým lidským osudům.
V Rozaříně (dnes část Moutnic) na čísle 2 se 20.4.1870 narodil Jan Sýkora. Byl to rod ovčáků,jenž spoluzakládal Nesvačilku. V té době již však hospodařili na půdě jako ostatní obyvatelé.
Nemám zpracovanou životní cestu tohoto muže, ale narazil jsem na něj v Hornorakouském Allhamingu. Tam dodnes žije řada jeho potomků. Jeho druhou manželkou byla krajanka Maria Anna Pytolova z Nového Hrozenkova. Vzali se v roce 1919 v rakouském Linci.
Jejich synové museli bojovat za války v německém wermachtu. Alois to nepřežil, Franz se vrátil.
I takové jsou osudy obyvatel Rozařína.
VL
středa 20. dubna 2022
úterý 19. dubna 2022
Obraz v moutnickém kostele.
Dostal jsem odkaz na článek bohoslovce Emanuela Janků o moutnickém kostele v časopise "Method", vydávaném v létech 1875-1904. Zaujala mne informace o obrazu Sedmibolestné P. Marie na levém zádním bočním oltáři. Dle článku je jeho dárcem Jan Lízal z Nesvačilky.
Pravděpodobným dárcem je Joannes Lízal rolník z Nesvačilky č.10. Prapředek obou dnes žijících větví rodu Lízal ve vsi. narodil se roku 1798 a zemřel rok po otevření přístavby kostela, roku 1868. manželkou mu byla Anna Čermákova z Moutnic oproti kostelu, z č.1. Po poslední úpravě interiéru kostela byl obraz zavěšen nad východ z kostela pod kostelní věží.
Nyní chápu proč u mé babičky Lízalové visela v ložnici reprodukce tohoto obrazu.
Vzhledem k bezpečnosti nelze na internetu najít obrazy z kostela a autora neznám.
VL
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)