čtvrtek 28. ledna 2016

Zápisy v matrice

Přicházím na to, že to není "jen tak" tvořit veb. Delší dobu jsem nic nepřidal na Lont a již mám výtky od čtenářů,  Je to, ale dobře, jen musím překonat lenost a dát se do práce.
Již rok se bavím tvorbou rodokmenu. Samožřejmě rodu Lízalů, ale dnes již mám zmapovány i Husáky a Sedláčky. Ono to zde  v Nesvačilce spolu souvisí.
Víme, že zápis o vzniku obce je z 29. listopadu roku 1715. Matriční zápisy se vedly na farnosti Újezd u Brna. První zápis není, jak by jste čekali narození, ale úmrtí.
Zde je na druhém řádku zápis o úmrtí tříleté Cathariny dcery Gergiho Šnobla.

Přidávám i adresu najdete celou matriku do roku 1860. Zbytek je bohužel ještě na OÚ v Těšanech.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=80

Jako další se do matriky zapisují sňatky. První týkající se našich spoluobčanů se odehrál v Újezském kostele dne 10. května 1716.
Vdovec Georgius Horáček si bere slečnu Juditu od Caspara Vozdeckého, svědkové jsou Vitus Oplatečník a Josephus Crhák, oba z Nesvačilky. Rok zápisu 1716 je na předcházejíci straně matriky.

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=56

Časově poslední zápis je narození Casparuse Losprima ze 3. ledna 1717. Rodiče novorozence jsou Martin a Anna. Kmotry jsou
Joannes Přibyl a Barbara jeho žena.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=35

Prvním zemřelým Nesvačilákem, tedy tím jen se zde narodil i zemřel je Thomas Kyselák , narozený 21.prosince 1717 Jacobusovi a Marině. Zemřel v létě, 7.srpna 1719.  Takováto brzká úmrtí byla v oné době častá.
Málo kdo si uvědomuje takovouto osobu, jako je Thomas Kyselák, se nemůže pochlubit každá obec. my to zdokumentované máme.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=83

 Oceňuji krásné písmo zápisů. Existují zápisy jenž je velice nesnadné rozluštit.
V matrice Šitbořic dokonce matrikář přepsal celou stranu znovu a čitelně.
VL

Žádné komentáře:

Okomentovat