Husáci jsou dominantním příjmením v obci. Zvláště na přelomu 19. a 20. století obývali více jak polovinu domů. Dnes se jejich počet snížil, ale stále patří, spolu s Lízalama a Hrouzkama, ke třem nejpočetněším. Rozšířili se i do Moutnic.
Jejich příběh zde začíná před rokem 1730 kdy přichází, asi do Těšan, starý mlynář Husák se dvěma syny. Oba budou zřejmě řezníci jelikož si vezmou manželky z řeznických rodů. Mlynáři a řezníci byli v oné době svobodná povolání a proto bylo možné že přišli až z Rovně u Chrudimy. Tam jsou Husáci do dnes.
Jejich příběh zde začíná před rokem 1730 kdy přichází, asi do Těšan, starý mlynář Husák se dvěma syny. Oba budou zřejmě řezníci jelikož si vezmou manželky z řeznických rodů. Mlynáři a řezníci byli v oné době svobodná povolání a proto bylo možné že přišli až z Rovně u Chrudimy. Tam jsou Husáci do dnes.
První se 22. února 1732 v Těšanech žení Joannes. Je mu 25 a bere si o dva roky mladší Cateřinu od místního řezníka Pěnicu. Z jeho třech manželských svazků je v matrikých 5 narozených dětí, ale žádná jejich svatba. Nenalezl jsem ani jeho úmrtí a tak je možné, že se odstěhoval.
Já se budu více věnovat jeho bratrovi Francisovi (1743), jenž je zde zakladatelem rodu. Ožení se až ve věku 37 roků v Moutnicích s vdovou po hospodském a řezníkovi Schliseovi. Zajímavé že novomanželé byli postarší, ale první dítě zvládli za 5 měsíců po svatbě. V té době to normální nebylo.
V matrikách jsem nalezl 6 potomků, ale svatbu pouze u Francise. Ten si roku 1772 bere Marinu Veselou z Nesvačilky. Mají spolu syna Franciscuse a dvě dcery které se již narodí v Nesvačilce na č4.
Franciscus (1773) se ožení s Rosalií Handlovou (neznámo kdy a kde) a spolu mají úctyhodných 14 dětí. To řadí Rosálii na 2. místo v počtu porodů v okolí. Svatbu jsem nalezl jen u tří dcer.
Barbara (1803) si bere roku 1833 místního Augustína Párala.
Marie Anna (1806) se vdává roku 1827 za Simona Lejsku z Moutnic.
Rosina (1809) si bere moutnického Martina Partiku.
U žádné z nich není pokračování do dnešní doby. Ani těch 14 dětí nestačilo na to, aby tato větev moutnických Husáků přežila do dnešní doby. Dnešní Husáci v Moutnicích všichni přišli z Nesvačilky.
Druhou manželkou Franciscuse se roku 1777 stává Barbora Glocová. Jde o sestru těšanského učitele jenž se přiženil do Nesvačilky. Mají spolu v matrice 5 dětí. Ožení se Fabian (1782) a Maxmilian (1779).
Fabian žije v Nesvačilce na č.29 s Petronilou Jurákovou z Hostěrádek spolu 5 dětí. Elisabetha (1818)se provdá za Georga Fialu do Milešovic.
Syn Wenzl (1815) si roku 1835 bere Carolinu Petlákovu z Nesvačilky. Mají spolu 10 dětí z nichž 5 provdají.
Joseph (1848) si vezme místní Františku Žákovu a jejich potomkem je dnes zde paní Vlasta Vrbova i její matka Jana Hönigová.
Marianna (1836) se provdá za mistního Johana Horáka. Jejich posledními potomky zde byli Alena Hrdličková na č.51 a Ludmila Fialová.
Anna (1837) si bere Jana Ledbu z Těšan.
Amálie (1842) se provdá za Joannese Veselého z Nesvačilky. Jejím dnešním potomkem byl Karel Král a také paní Květa Lízalová. Více potomků má v Měníně po Floriánu Veselém. Všichni tam mají jiná příjmení.
Petronilla (1849) se provdá za zdejšího Františka Chmelaře. Dnes zde žijící potomci jsou zase paní Jana Hönigová s dcerou a také Helena Doležalová.
Francis (1743) se ještě ožení ve věku 71 roků si bere moutnickou vdovu Marianu Kovaříkovu 45 r.. To se psal rok 1814. Umírá v roce 1817.
Největší vliv na počet Husáků v Nesvačilce měl Maxmilián (1779) On sám se ještě narodí v Těšanech, ale jeho nejmladší sestra Elisabet (1789-1805) již v Nesvačilce.
Roku 1803v Žatčanech se Max žení s Marií Annou Dohnálkovou ( toho času žijí Dohnálci pouze v Žatčanech). Za 10 roků mají 4 děti.
Nejstarší Franz (1803) s manželkou Annou Chmelařovou se nově nastěhují na č.5 a do dnešních časů se promítají jejich 4 synové do rodů: Sedláčků z čísla 9, to je moje rodina + Lubin Lízal, vMoutnicích rodina po Pavlu Sedláčkovi a soused jeho Zdeněk Hedrych, třeba také rodina Kocourkova z č.61, rodina po Servácovi Husákovi- Pavel zvaný Béďa, jeho strýc Vojta v Chrlicíh, rodina Sedláčků okolo Jany Bartákové, stejně tak Husáci od Aleny Hrdličkové co žila na č.51jenž dnes žijí v Sokolově, Blučně a Praze, Lída Doležalová z Louk, zemřelí Vít a Josef Husákovi z Moutnic, stejně tak z Moutnic i Jan Husák-Armádník se sestrou, zemřelý Karel Husák z Moutnic a jeho bratr Mirek v Nosislavi, v Těšanech jsou to bratři Jan a Pavel s rodinami a také Horáčkovi, u nás to byla i rodina Bertina Husáka, Květy Lízalové a jejího bratra zdeňka Husáka v Ujezdu, rodina po Vojtu Přerovském a také potomci po "Mokórovi", celá rodina Naděždy Krejčí, Vlaďky Matuškové, Jarmily Nádeníčkové, Laďa Husák z Louk a jeho bratránek Jiří Husák zvaný Kvasa, Jakub a Petr Hrouzkovi, Zdena Kiršova v Měníně, Jana Hönigová s rodinou, rodina Františka Husáka z Rozárie, také rosáhlý rod Lízalů po Jakubovi Lízalovi z čísla 11.
Po dceři Marii Anně (1807) se dostaneme až k Moutnickému starostovi Vymazalovi, jedno zda Antonínovi či Františkovi. Milanu Podlouckému z Moutnic
Barbora (1809) dala geny nesvačilským Podlouckým, to je dnes Milena Podloucká a její potomci, opětovně Vymazalovi z Moutnic, potomci Jiřího a Milana Hrouzků.
Za 14 dnů po úmrtí Marie Anna Dohnálkové se Max (1779) žení podruhé s Magdalenou Haraštovou ze Žatčan. Z devíti dětí 4 provdají. Jediný syn Maxmilián (1811) s manželkou Mariannou Dohnálkovou z Nesvačilky se do dnešních časů promítli v rodinách: podnikatele Václava Husáka v Moutnicích, Jožky Husáka č.7v Nesvě a Jaromíra Čermáka v Moutnicích.
Vnučka Františka si bere z Těšan Štěpána Horáka bratra známé Maryše.ale všechny děti jim umírají
Dcera Caterina se provdá za Martinu Buchtu takže se projevuje ve všech rodech Buchtů v Nesvačilce ba i v Moutnicích, tímto sňatkem také č.4 přechází na rod Buchtů, také potomci řezníka Karla Hrouzka st. patří také do Husáků.
Dcera Anna se provdá za Sýkoru z Těšan a tam nedávno zemřel poslední příbuzný René Sýkora.
Žádné komentáře:
Okomentovat