pondělí 3. srpna 2020

Husáci v Nesvačilce

Husáci jsou dominantním příjmením v obci. Zvláště na přelomu 19. a 20. století obývali více jak polovinu domů. Dnes se jejich počet snížil, ale stále patří, spolu s Lízalama a Hrouzkama, ke třem nejpočetněším. Rozšířili se i do Moutnic.
              Jejich příběh zde začíná před rokem 1730 kdy přichází, asi do Těšan, starý mlynář Husák se dvěma syny. Oba budou zřejmě řezníci jelikož si vezmou manželky z řeznických rodů. Mlynáři a řezníci byli v oné době svobodná povolání a proto bylo možné že přišli až z Rovně u Chrudimy. Tam jsou Husáci do dnes.


         První se 22. února 1732 v Těšanech žení Joannes. Je mu 25 a bere si o dva roky mladší Cateřinu od místního řezníka Pěnicu. Z jeho třech manželských svazků je v matrikých 5 narozených dětí, ale žádná jejich svatba. Nenalezl jsem ani jeho úmrtí a tak je možné, že se odstěhoval.

         Já se budu více věnovat jeho bratrovi Francisovi (1743), jenž je zde zakladatelem rodu. Ožení se až ve věku 37 roků v Moutnicích s vdovou po hospodském a řezníkovi Schliseovi. Zajímavé že novomanželé byli postarší, ale první dítě zvládli za 5 měsíců po svatbě. V té době to normální nebylo.
V matrikách jsem nalezl 6 potomků, ale svatbu pouze u Francise. Ten si roku 1772 bere Marinu Veselou z Nesvačilky. Mají spolu syna Franciscuse a dvě dcery které se již narodí v Nesvačilce na č4.
 Franciscus (1773) se ožení s Rosalií Handlovou (neznámo kdy a kde) a spolu mají úctyhodných 14 dětí. To řadí Rosálii na 2. místo v počtu porodů v okolí. Svatbu jsem nalezl jen u tří dcer.
Barbara (1803) si bere roku 1833 místního Augustína Párala.
Marie Anna (1806) se vdává roku 1827 za Simona Lejsku z Moutnic.
Rosina (1809) si bere moutnického Martina Partiku.
U žádné z nich není pokračování do dnešní doby. Ani těch 14 dětí nestačilo na to, aby tato větev moutnických Husáků přežila do dnešní doby. Dnešní Husáci v Moutnicích všichni přišli z Nesvačilky.
       Druhou manželkou Franciscuse se roku 1777 stává Barbora Glocová. Jde o sestru těšanského učitele jenž se přiženil do Nesvačilky. Mají spolu v matrice 5 dětí. Ožení se Fabian (1782) a Maxmilian (1779).
Fabian žije v Nesvačilce na č.29 s Petronilou Jurákovou z Hostěrádek spolu 5 dětí. Elisabetha (1818)se provdá za Georga Fialu do Milešovic.
Syn Wenzl (1815) si roku 1835 bere Carolinu Petlákovu z Nesvačilky. Mají spolu 10 dětí z nichž 5 provdají.
Joseph (1848) si vezme místní Františku Žákovu a jejich potomkem je dnes zde paní Vlasta Vrbova i její matka Jana Hönigová.
Marianna (1836) se provdá za mistního Johana Horáka. Jejich posledními potomky zde byli Alena Hrdličková na č.51 a Ludmila Fialová.
Anna (1837) si bere Jana Ledbu z Těšan.
Amálie (1842) se provdá za Joannese Veselého z Nesvačilky. Jejím dnešním potomkem byl Karel Král a také paní Květa Lízalová. Více potomků má v Měníně po Floriánu Veselém. Všichni tam mají jiná příjmení.
Petronilla (1849) se provdá za zdejšího Františka Chmelaře. Dnes zde žijící potomci jsou zase paní Jana Hönigová s dcerou a také Helena Doležalová.
                             Francis (1743) se ještě ožení ve věku 71 roků si bere moutnickou vdovu Marianu Kovaříkovu 45 r.. To se psal rok 1814. Umírá v roce 1817.


                Největší vliv na počet Husáků v Nesvačilce měl Maxmilián  (1779)  On sám se ještě narodí v Těšanech, ale jeho nejmladší sestra Elisabet (1789-1805) již v Nesvačilce.
Roku 1803v Žatčanech se Max žení s Marií Annou Dohnálkovou ( toho času žijí Dohnálci pouze v Žatčanech). Za 10 roků mají 4 děti.
Nejstarší Franz (1803) s manželkou Annou Chmelařovou se nově nastěhují na č.5 a do dnešních časů se promítají jejich 4 synové do rodů: Sedláčků z čísla 9, to je moje rodina + Lubin Lízal, vMoutnicích rodina po Pavlu Sedláčkovi a soused jeho Zdeněk Hedrych, třeba také rodina Kocourkova z č.61, rodina po Servácovi Husákovi- Pavel zvaný Béďa, jeho strýc Vojta v Chrlicíh, rodina Sedláčků okolo Jany Bartákové, stejně tak Husáci od Aleny Hrdličkové co žila na č.51jenž dnes žijí v Sokolově, Blučně a Praze, Lída Doležalová z Louk,  zemřelí Vít a Josef Husákovi z Moutnic, stejně tak z Moutnic i Jan Husák-Armádník se sestrou, zemřelý Karel Husák z Moutnic a jeho bratr  Mirek v Nosislavi, v Těšanech jsou to bratři Jan a Pavel s rodinami a také Horáčkovi, u nás to byla i rodina Bertina Husáka, Květy Lízalové a jejího bratra zdeňka Husáka v Ujezdu, rodina po Vojtu Přerovském a také potomci po "Mokórovi", celá rodina Naděždy Krejčí, Vlaďky Matuškové, Jarmily Nádeníčkové, Laďa Husák z Louk a jeho bratránek Jiří Husák zvaný Kvasa, Jakub a Petr Hrouzkovi, Zdena Kiršova v Měníně, Jana Hönigová s rodinou, rodina Františka Husáka z Rozárie, také rosáhlý rod Lízalů po Jakubovi Lízalovi z čísla 11.
Po dceři Marii Anně (1807) se dostaneme až k Moutnickému starostovi Vymazalovi, jedno zda Antonínovi či Františkovi. Milanu Podlouckému z Moutnic
Barbora (1809) dala geny nesvačilským Podlouckým, to je dnes Milena Podloucká a její potomci, opětovně Vymazalovi z Moutnic, potomci Jiřího a Milana Hrouzků.
             Za 14 dnů po úmrtí Marie Anna Dohnálkové se Max (1779) žení podruhé s Magdalenou Haraštovou ze Žatčan. Z devíti dětí 4 provdají. Jediný syn Maxmilián (1811) s manželkou Mariannou Dohnálkovou z Nesvačilky se do dnešních časů promítli v rodinách: podnikatele Václava Husáka v Moutnicích, Jožky Husáka č.7v Nesvě a Jaromíra Čermáka v Moutnicích. 
          Vnučka Františka si bere  z Těšan Štěpána Horáka bratra známé Maryše.ale všechny děti jim umírají
     Dcera Caterina se provdá za Martinu Buchtu takže se projevuje ve všech rodech Buchtů v Nesvačilce ba i v Moutnicích, tímto sňatkem také č.4 přechází na rod Buchtů, také potomci řezníka Karla Hrouzka st. patří také do Husáků.
Dcera Anna se provdá za Sýkoru z Těšan a tam nedávno zemřel poslední příbuzný René Sýkora.

Žádné komentáře:

Okomentovat