středa 27. července 2016

Bouřka

Dnes odpoledne se nad námi střetly dvě bouře. Jedna šla od Újezda a druhá od Nikolčic. Právě od Nikolčic to není dobrý směr pro bouřku, odtud chodí samé zlé. I ta dnešní nebyla normální bouřkou, i když zase ne tak hroznou. Spadlo za dvě hodiny 49 mm srážek a voda vnikla kanalizací do bytovky č.109 (vedle Krejčiříků).
Starosta Martin Barták se zastupitelstvem sledovali vývoj bouře a ihned zasáhli. Škody tak byly minimální.
Neustálé srážky brzdí žně.
Vlastně až nyní si uvědomuji, že žně se krom asi tří záhumenkařů, nikoho netýkají. V bývalém JZD pracují tři lidé z obce.
Máme po dešti, ale brzy bude pršet zase, obloha je velice zamračená
VL

Foto od Kloce?

Několik fotek ruských legionářů jeichž autorem může být Jaroslav Peregrín Kloc.
Pozná někdo někoho?
Jsou na snímcích i nesvačiláci Filip Sedláček či František Husák?















úterý 26. července 2016

Fotograf z Nesvačilky

Jsem z generace jíž bylo upíráno znát historiji bez různých omezení a tak mne překvapují fakta třeba o legionářích v Rusku.
Důležitým členem byl i náš rodák o němž jsem se již zde zmiňoval.
Narodil se vedle školy na č.52. Rodiče dali přednost vzdělání dětí a odstěhovali se do Tuřan, kde Jarosla Kloc žil a i zemřel. Byl bankovním úředníkem, ale i malířem. Asi měl zájem i fotografie, protože se stal armádním fotografem. Na seznamu členů ruských legijí je u jeho zařazení zapsáno - fotograf.

Tak že až se budete dívat na snímky oněch legionářů tak z největší pravděpodobností bude autorem nesvačilák.
Zde je několik snímků na ukázku.



Jeden by mohl mít na mysli, že tato obec se může proslavit zemědělstvím a on se tu objeví tak , pro tu dobu exotický, fotograf.
Dobře si pamatuji jak nepopulární byl Staňa Husák zvaný Domin mezi místními, pro svůj zájem o umění. Proto nikoho nezajímalo, že tak cenné doklady vytvořil muž z čísla 52

VL

30.února 1746

Zajímavost z matriky šitbořské farnosti kde jsou v oné době vedeny i záznamy pro Těšany a Moutnice.
Zapisovateli se podařilo vytvořit světový unikát a zapsat úmrtí na 30. února.

VL

čtvrtek 14. července 2016

Praotec Husáků z Nesvačilky

Po téměř ročním pátrání jsem objevil zápis o narození osoby jenž ovlivňuje genetiku takřka každého kdo má původ v Nesvačilce. Jako příslušník rodu Lízalů nemám žádný problém přiznat že jde o  muže jenž  má v matrice při narození napsáno Franciscus Carolus Husák.
Narodil se v říjnu roku 1704 v daleké Chrudimi jako syn mlynáře Hendricuse Husáka.

Napovím že jde o spodní zápis tohoto znění: Chrudim  pokřtěno dítě Franciscus Carolus  Joannese Hendrica Husáka a Elisabethy, kmotrové Jacobus Sebestian, Carolus Horus a Barbara Krispínová

Otec dítěte nebyl asi rodákem v Chrudimi a mohl pocházet z nedaleké Horní Rovně kde prokazatelně Husáci žili. Zatím se mi spojitost s touto obcí nepodařila prokázat. Byl tam i mlýn a dodnes je tam i mlýnský rybník. Bohužel matriky jsou z onté doby neúplné.
Tak že všichni Husáci tady jej máte, praotce Husáka!

VL

300 let v obci

Desátého května uplynulo od první svatby v Nesvačilce 300 roků. V Újezdské matrice je zápis o sňatku Georga Horáčka a Judity Vozdecké. Pouhé tři řádky hezky čitelně vyvedené.
Při rodinném pátrání jsem objevil, že ještě dnes u nás žijí potomci ženicha.
Jde o paní Vlastu Vozdeckou která nemá žádnou spojitost s nevěstou toho sňatku. Ona je potomkem rodu Horáčků kteří zde žijí nepřetržitě i když toto příjmení se zde již nevyskytuje. Dřívě měli dům na dnešním čísle 36 ( domek v zahradě za zdí uprostřed obce) a později bydleli řadu generací na č.75 jenže je již delší dobu staveništěm (pod hospodou).
 Jde o prozatím jediný prokázaný popbyt rodu po celou dobu existenci obce.

VL

300 let v obci

Desátého května uplynulo od první svatby v Nesvačilce 300 roků. V Újezdské matrice je zápis o sňatku Georga Horáčka a Judity Vozdecké. Pouhé tři řádky hezky čitelně vyvedené.
Při rodinném pátrání jsem objevil, že ještě dnes u nás žijí potomci ženicha.
Jde o paní Vlastu Vozdeckou která nemá žádnou spojitost s nevěstou toho sňatku. Ona je potomkem rodu Horáčků kteří zde žijí nepřetržitě i když toto příjmení se zde již nevyskytuje. Dřívě měli dům na dnešním čísle 36 ( domek v zahradě za zdí uprostřed obce) a později bydleli řadu generací na č.75 jenže je již delší dobu staveništěm (pod hospodou).
 Jde o prozatím jediný prokázaný popbyt rodu po celou dobu existenci obce.

VL