úterý 27. září 2016

Bizovice odhaleny

Tvorba rodokmenu je "nekonečný příběh", na každém je co zlepšovat.
Já měl do včerejška takový malý "pomníček" u jednoho pradědečka. Jeden z nemnoha dokladů o jeho existenci je zápis v indexu Újezdské matriky sňatků, kde se uvádí že přišel z Bizovic


Tento zápis byl vyhotoven dle tohoto originálního zápisu Dá se souhlasit, že je tam napsáno z Bizovic, ale tuto obec na mapách nenajdete. Geografie je moje hobby a tak jsem neustále pátral kde leží Bizovice.
První na snadě je zámněna s Vizovicemi, ale stačí prozkoumat matriku a zjistíte, že ve Vizovicích, v daných létech, žádný Chmelař nežil. Zkoušel jsem různé vyhledávače zda nejde třeba o pouhou část větší obce, ale Bizovice odolávaly.
Přestal jsem časem ztrácet čas a síly marným hledáním tohoto názvu. Věřil jsem však , že záhadu objasním. 
Po roce a půl jsem se pustil do pátrání odkud přišli Kulhánci do Bošovic. Předpokládám, že přesun obyvatelstva byl častější mezi obcemi stejného panství. Bošovice patřili Liechenštejnům a ti měli rosáhlá panství a mezi ně patřili i Ždánice a Bučovice.
Na této adrese jsem našel soupis obcí obou panství
http://www.jubilejnikameny.euweb.cz/bucovicezdanice/bucovicezdanice_o.html
Zaměřil jsem se na statky, kde jsem předpokládal větší fluktuaci obyvatel. Vybral jsem si statek Milonice a štěstí mi přálo, ikdyž jinak než jsem očekával.
Proč právě Milonice? Protože leží poblíže toku Cézavy jenž teče naším směrem a připadá mi pravděpodobnější putovat "za lepším" po proudu než proti.
 O Kulhánkovi ani zmínka nebyla nalezena. Mezi u nás používanými příjmeními jako Veselý, Kolařík, Vacula, Horáček, Janoušek, Hrdlička, Horák, Hlušek se mi ojevily Bizovice.

Tady však jasněji bylo znát, že jde o Bučovice což mi potvrdila i paní Klemšová na "nástěnce". Štěstí mělo pokračování a o pár stránek dále jsem narazil i na samotného Jakuba Chmelaře, ba bych řekl, že jich bylo najednou až příliš.
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1633/?strana=50

Jako kmotr se zde objeví ještě několikráte, ale nikde narození jeho či jeho dětí. Je to důkaz, že existoval v okolí Bučovic, ale nic jako pádný důkaz. Ona totiž matrika Bučovic (kam patří i Letošov) začíná rokem 1720 a opravdové zápisy dokonce až rokem 1735, takže nemohla zachytit Jakobovo narození. On žil se svojí ženou Catherine v Letošově, jak dokazuje zápis z roku 1713
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1633/?strana=45
 Uznávám, že jde o údaje "na vodě". Jejich pravděpodobnost je veliká. Jeden z těchto Chmelařů je otcem onoho Jakuba Chmelaře co se v dospělosti vydal "po vodě" Cézavy a našel si v Hostěrádkách, roku 1742, nevěstu Annu Sumperovou.
Právě jim se narodila dcera Marie Anna jenž se stala ženou prvního Lízala v Nesvačilce.
To by mohl být konec, ale není.
Při kontrole v matrice umrtí Bučovic jsem narazil i na ony Kulhánky:http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1241/?strana=10


Zemřelá Marina by mohla být matkou Benedikta Kulhánka jenž se přišel oženit do Bošovic a jejho potomci se dnes v Nesvačilce jmenují Poláček či Hrouzek.VL


1 komentář:

  1. zjistil jsem , že ten závěr je mylný, Benedictus Kulhánek se musel narodit kolem roku 1704 jak to uvádí zápis o úmrtí, kde se narodil je zatím zahaleno tajemstvím

    OdpovědětVymazat