čtvrtek 26. ledna 2017

Laurentius Ondrůšek Otec zakladatel


Lánový Rejstřík udává Martina Vondrůšků jako uživatele 1/4lánu v Šitbořicích.
První zmínku v matrice jsem našel v Žatčanech kde se oženil syn Laurentise Martin s Mariannou Trbušanskou. 

Ti se po svatbě odstěhovali do Nesvačilky kde se jim narodila dcera Marianna
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=35


Mají spolu celkem 7 dětí avšak pokračování rodu jsem objevil pouze u Marianny jenž se provdala v roce 1739 za Symona Sýkoru z Nesvačilky. Ten však na jaře 1740 umírá a Marianna si na podzim bere  Josefa Podlouckého ze Žatčan (doufám že jsem vybral toho správného, jelikož tam byli dva toho jména). Spolu měli syna Mathiase jenž se oženil s Juditou Blažkovou z Nesvačilky (a zde jsem měl zase problém s výběrem ženicha jménem Mathias Podloucký syn Josefa Podlouckého, byli tam dvakrát). Ti měli spolu 8 dětí ale prozatím jsem nenašel u žádného pokračování. Snad časem
13.1.2017     

A ono to zase tak dlouho netrvalo. Dnes jsem narazil na svatbu Cyrila Podlouckého z Nesvačilky 
se  slečnou Rosalii Švábenskou z Moutnic. Psal se rok 1895. Je tedy velice pravděpodobné, že Podloučtí v Moutnicích jsou potomky zakladatele Nesvačilky Laurentiuse Ondrůška.
31.1.2017                        

VL

Georgius Schnobel Otec zakladatel

Georgius Schnobel
On sám se asi narodil roku 1692 asi v Žatčanech, ale jehož rod pocházel z Újezda kde byl Paul Schnobel veden roku 1656 jako 1/4láník.

http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs/D0001-174.htm


Roku 1712 se Georg žení s Catharinou Böhmovou z Telnice. Mají spolu syna Andrease jenž jim brzy po narození umírá. Jeho úmrtí 18.1716 je první zápis v matrice Nesvačilky. Za rok umírá i manželka. Po 4 měsících se ožení Georg s Mariannou Nevděkovou. Spolu mají 2 děti jenž všechny brzy umírají.
V pouhých 29ti letech umírá 21.11.1721.  Marianna si bere Mathiase Strubila a mizí z Nesvačilky.
12.1.2017  VL


sobota 21. ledna 2017

Joannes Kalvoda Otec zakladatel

Jako druhé pokřtěné (vůbec první dítě v Nesvačilce se narodilo mrtvé) je v matrice uvedena Marianna Kalvodová.
Přetěžko se o rodičích Joannesovi a Anně Kalvodových hledají informace. Je pravděpodobné, že Joannes pocházel ze Šlapanic, o Anně nemám tušení. Oběma bylo již přes 30 roků a je možné že byli vdovci a začínali nový život. Pravděpodobně jako Rozprýmovi brzy opuští Nesvačilka a žijí v Újezdě. Tam se jim narodí Mathaus o němž po narození matriky mlčí.  Magdalena úmírá záhy po narození. Poslední Bartholomeus je trochu hádankou. U něj pravděpodobně došlo ke změně příjmení na Kalivoda při zápisu sňatku s vdovou Agnes Pospěchovou. Matrikář asi měl trošku "guláš" v ve zdejších příjmeních jako Kalvoda, Kalenda, Kalivoda či Kalouda. Nenašel jsem narození Bartla Kalivody a již vůbec ne po Janovi. Kalivoda tam žil, ale to byl Josef. Všimněte si podtržení příjmení Kaliwoda, asi další matrikáři tušili "zradu" při zápisu sňatku.

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4541/?strana=171



Jako Kalivoda se jim narodil6.11.1756 syn Martin

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4541/?strana=70


Taktéž Kalivoda Liborius a to 23.7.1758

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4541/?strana=73


Jenže Ignatius se narodil jako Kalvoda 1.2.1762.
Stejný otec a pravděpodobně i matka (Agnes záměna na Agatha) a pokaždé stejní kmotrové , manželé Slezákovi
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4541/?strana=80

To již existuje v Újezdě také jiná větev Kalvodů, stejně tak jsou v té době i v Žatčanech.
 To je již na další vědeckou práci.

21.1.2017
VL

úterý 17. ledna 2017

Paul Kolařík Otec zakladatel

Kolařík bylo tradiční Nesvačilské příjmení, ale již zde není. Z posledníh Kolaříků se stali Šimáčci a ti koncem minulého století neslavně zmizeli z obce.

První zmínku o Pavlovi máme z roku 1699, kdy se mu a jeho ženě Rozině narodila v Újezdě dcera Marie. Jestli to bylo jejich první dítě nebo ne, nevím. 16. 1. 1700 se jim narodil syn Fabián, který ale za čtyři dny zemřel. Už 11. 5. 1701 si vdovec Pavel bere Justinu Vítkovou, dceru zemřelého Jiříka Vítka ze Žatčan. Nikde ale ani zmínka o smrti Roziny, jeho předchozí ženy??? Z tohoto manželství se podle matrik nenarodilo žádné dítě, Justina zemřela v 32 letech 20. 2.1720. Je to první doklad v matrice o pobytu Pavla Kolaříka v Nesvačilce. Již za dva měsíce 24.4. 1720 si Pavel bere Kateřinu, dceru po zemřelém Janu Pekárkovi z Tuřan. Za svědky byly první Nesvačiláci Vavřinec Drábek a Václav Parteka. Manželé měli spolu další děti: Fabián (1721, Nesvačilka), Matouš - náš přímý předek (1722, Újezd), Marie (1725, Nesvačilka), Ferdinand (1728, Nesvačilka), Marie (1731, Újezd). Mezi lety 1728 a 1731 tedy Pavel odchází z Nesvačilky zpět do Újezda, kde také 3. 2. 1739 umírá. V matrice je údaj že ve věku 90 let, což je snad chyba zapisovatele (pravdě by odpovídalo spíše 60 let). Kolaříkovi bydleli v Újezdě na čísle 28. Vrací se do Nesvačilky až roku 1775. Tehdy těsně po svatbě odchází nejstarší syn Matouše Kolaříka z Újezda a vnuk Pavla Kolaříka Ondřej Kolařík do Nesvačilky, kde působí jako podruh (1775-1788, Nesvačilka 8 - takže i u Lízalů, 11 a 4). Od roku 1788 je už připomínán na svém novém domě čp. 26, kde roku 1822 umírá.

Autorem je Václav Kolařík mladší

čtvrtek 12. ledna 2017

Martin Rozprim Otec zakladatel

Rodiči prvního pokřtěného novorozence byli Martin Rozprim a Anna Martinásková.
Otcovo příjmení matrikář v Újezdě popletl na Losprim (záměna velkého L a R je možná velkou podobností, zvláště při špatném rukopisu). Zajímavé je, že v indexu narození je Losprim, ale v indexu svateb je Rosprim, psán stejným písmem, tedy i matrikářem.
  Martin se narodil v Chrlicích 9.10.1689. Rodiče Thomas a Magdalena jsou uvedeni u zápisu narození 4 dětí, více tam o nic není zmínka. Martin byl asi nejstarší.

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/8435/?strana=81

matrika Chrlic s narozením Martina Rozprima

Manželkou Martina se stala 2.5.1712  Anna Martinásková z rodu pololáníků v Žatčanech. Zde je zápis v matrice Újezda u Brna

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=54 

Jejich pobyt v Nesvačilce byl asi krátká epizoda spojená s narozením syna Caspara, ten se stal prvním dítkem obce Nesvačilka. Byl to jejich druhý syn.  Prvorozený Thomas a stejně tak Valentin, Martin a Jiří se narodili opět v Žatčanech.
Dospělosti se dožil asi pouze Valentin jenž se 10.9.1742 oženil  v Žatčanech s Justinou Ondrůškovou.Ti měli spolu 5 dětí.
Martin junior a Jiří zemřeli brzy po narození.
21.1.2017 doplňující informace: roku 1724 se jim narodil syn Antonius jenž se s v dospělosti oženil s Elisabeth Chrastinovou, měli spolu 6 dětí a jejich potomci dnes žijív Brně.
O Casparovi jsem nenašel další zápis. Je možné, že se oženil mimo farnost Újezd, nebo nebylo zaznamenáno jeho úmrtí. Možné je i to že zmizel v armádě.
Může se také stát, že časem narazím na zápis jenž objasní co se s ním stalo.
Takže působení Martina Rozprima v Nesvačilce bylo krátké a krom historického rekordu, prvního dítěte, nezanechalo výrazné stopy.

Přesto jemu věnuji samostatný článek v Lontu. Pro valnou většinu ostatních zakladatelů obce je ctí jen pouhé uvedení v seznamu prvních obyvatel.

VL

středa 11. ledna 2017

Otcové zakladatelé

Založení obce Nesvačilka vidím jako pokus o nový,efektivnější způsob hospodaření s půdou.
Než honit lid do roboty, bylo prozíravější půdu rozdělit mezi lid a ten platil daně za užívání.
    Bude trvat dlouhých 60 roků než na podobném principu budou vznikat ze zrušených statků a dvorů nové vesnice. Nesvačilka byla předobrazem vzniku obcí jako Otmarov, Rozárie, Kašnice, Šternov, Rešov a desítky dalších.
Byly i jiné pokusy o takové hospodaření, třeba ves Novošice mezi Blučinou a Jaloviskem. Tam, ale obyvatelé nebyli schopni sami hospodařit a tak panstvo po pár létech domy spálilo a ves zničilo. V Nesvačilce její obyvatelé, jenž povětšinou byli beze zkušeností s hospodařením, práci na svých hospodářstvích zvládli a ves udrželi.
Prvních 50 roků však byla veliká obmněna obyvatel. Zde vám předkládám "otce zakladatele".
Soupis prvních obyvatel Nesvačilky nalezených v matrikách:
Martin Rosprim  - někde se chybně uvádí Losprim
Mathias Sýkora
Paulus Dušek  -  viz. popis dole
Georgi Schnobel  -  viz. popis dole
Laurentius Ondrůšek  -  viz. popis dole
Joannes Kalvoda
Jiří Slezák
Joseph Čajánek
Georgius Gezl
Georgius Stehlík
Vazlav Horáček
Jacobus Kyselák
Casparus Nevděk
Joannes Vitouch
Martinus Olejník
Josef Crhák
Sebastianus Krásný
Georgius Horák
Georgius Kříž
Joannes Paleček
Geoprgius Hrdlička
Joannes Poláček
Paul Kolařík
Joannes Bednář
Georgius Kláda
Michael Kříž
Georgius Melo
Paul Vontrka
Marianna Přibylová
Mathias Čermák
Bartholomeus Felbáb
Georgius Možný
Bartholomeus Kunštátský
Christian Štěpánek
Mathias Žák
Martinus Sedláček
Wenceslav Havlík
Vít Oplatník
Sergy Bílý
Joannes Vysoudil
Laurentis Drábek
Wenceslaus Partika
Sebastianus Olejník

Jde o jména z matrik do roku asi 1720.


Zde je malý nástin k rodokmenu:


Prozatím pouze u třech se mi podařilo " dojít" do dnešní doby. Samozřejmě jde o osoby svázané s naším rodokmenem. U dalších jmen budou jistě také vazby do dnešních dnů.

VL

Paulus Dufek či Dušek
Na radu zkušenějších opravuji jeho příjmení Dušek.
Narozen roku 1665, pravděpodobně v Újezdě u Brna, a umírá v Nesvačilce 7.9.1727. Do obce přichází tedy v padesáti letech. Zemře mu zde manřelka Rosina a on se znovu ožení s mladou Margarethou (neznam odkud). S ní má 5 dětí, to poslední v 61. roku svého života (?). Asi byl váženým občanem neboť byl svědkem na několika místních svatbách.
Pravděpodobně se vdova Margaretha znovu provdala a odešla z obce.
12.1.2017    VL

Georgius Schnobel
On sám se asi narodil roku 1692 asi v Žatčanech, ale jehož rod pocházel z Újezda kde byl Paul Schnobel veden roku 1656 jako 1/4láník.

http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs/D0001-174.htm


Roku 1712 se Georg žení s Catharinou Böhmovou z Telnice. Mají spolu syna Andrease jenž jim brzy po narození umírá. Jeho úmrtí 18.1716 je první zápis v matrice Nesvačilky. Za rok umírá i manželka. Po 4 měsících se ožení Georg s Mariannou Nevděkovou. Spolu mají 2 děti jenž všechny brzy umírají.
V pouhých 29ti letech umírá 21.11.1721.  Marianna si bere Mathiase Strubila a mizí z Nesvačilky.
12.1.2017  VL


Laurentius Ondrůšek
Lánový Rejstřík udává Martina Vondrůšků jako uživatele 1/4lánu v Šitbořicích.
První zmínku v matrice jsem našel v Žatčanech kde se oženil syn Laurentise Martin s Mariannou Trbušanskou. 

Ti se po svatbě odstěhovali do Nesvačilky kde se jim narodila dcera Marianna
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/4540/?strana=35


Mají spolu celkem 7 dětí avšak pokračování rodu jsem objevil pouze u Marianny jenž se provdala v roce 1739 za Symona Sýkoru z Nesvačilky. Ten však na jaře 1740 umírá a Marianna si na podzim bere  Josefa Podlouckého ze Žatčan (doufám že jsem vybral toho správného, jelikož tam byli dva toho jména). Spolu měli syna Mathiase jenž se oženil s Juditou Blažkovou z Nesvačilky (a zde jsem měl zase problém s výběrem ženicha jménem Mathias Podloucký syn Josefa Podlouckého, byli tam dvakrát). Ti měli spolu 8 dětí ale prozatím jsem nenašel u žádného pokračování. Snad časem
13.1.2017                              VL




Pokračování jisté, čas nejistý