Je leden, za okny konečně padá sníh a já přidávám další "várku historie".
V určité fázi života člověka začnou mít historická fakta jinou hodnotu, zvláště ta rodinná. Je pouze málo mladých lidí věnujících se tvorbě rodokmenu vlastní rodiny. Zato důchodců je na stránkách matrik absolutní většina. Je za tím snaha zanechat nastupujícím generacím historii, její zkušenosti a zajímavosti. Objevujeme neustále se opakující příběhy jenž vás uchvacují na televizních obrazovkách v nekončících seriálech. Občas, ale narazíme na fakta, která jsou výjimečná a překvapivá. Existují i stovky let a nikdo si jich nevšimne. pamětníci pomřeli a příběh zmizel.
Literatura zachycuje zajímavé příběhy a ani nás nenapadne, že to samé se událo i u nás. Vykukuje to na vás ze starých matrik. Stačí jen hledat, ale to potřebuje čas a ten mladé generaci chybí více než důchodcům.Ve škole naši generaci "krmili" nesmyslnými příběhy Pavlíka Morozova, Zoji Kosmoděmjanské, ale žádný z učitelů nám nepodal informace týkající se nás, našich rodin.
Představím vám příběh o němž si myslíte, že jej znáte. Je z našeho okolí a odehrál se dávno, za časů císaře s licousy co nechal povraždit ve válce půl Evropy. Maryša se zdá být notoricky známým příběhem, ale jako bychom chodili nevšímavě okolo něj. Mladá holka si musela vzít starého sedláka a otrávila jej.
Skutečný příběh jenž se odehrál v Těšanech je dramatičtější než divadelní příběh upravený pro několik osob na jevišti.
Ve skutečnosti se dívka z Nesvačilky vdala do Těšan na grunt č.39 jenž století patří rodině Urbanů. Dnes je to dům vedle restaurace "U Frantíka". Velice brzy však sedlák umírá. Vdově je 24 roků. Je trochu záhadou proč se na grunt dostává z Borkovan Felix Turek. Možná jde o přízeň rodiny Urbanů. Nechce se mi věřit, že si ho vybrala sama mladá vdova. Takové zvyklosti tenkráte nepanovali. Nemám zatím zjištěno, že byly ze svazku s Urbanem děti.
V květnu 1878 je svatba Felixe Turka. Takže ani jeden ze žijících aktérů příběhu není Těšaňák. Život jde normálně dál. Přichází na svět 4 děti. Jedna dívka ve čtyřech letech umírá. Po vánocích roku 1887, ale umírá Felixovi první žena. Ve 33 letech na tuberkulózu. Zlomová situace kterou Mrštík mistrně využil a proslavil. Docela hutný život. Dva manželé, minimálně 4 děti a tři bolestné pohřby. Zůstávají tři děti a hospodářství bez hospodyně. Situace která se tenkráte vždy rychle vyřešila. Jde pouze "přes ulici" k Horákům kde je mladá holka na vdávání. Ani ne za půl roku je svatba kterou všichni vnímáme jako nerovnou. Pětatřicátník si bere dvacetiletou. Není to zase tak zvláštní svazek. O několik desetiletí si v Těšanech můj předek vzal, po smrti první ženy, tu druhou za dva měsíce a byla o 18 roků mladší. Nedívejme se kriticky na tehdejší normy. Jejich životní problémy se s těmi našimi nedají vůbec srovnávat. Skutečné Maryši (uvědomte si jak hrubo se jí také říká, dnes bychom ji nazvali Majkou, Maruškou nebo Marií) první narozené děti umírají, ale přesto vychová vlastní i ty po první ženě. Všechny provdala do "dobrých rodin". Pro kafé asi chodila i "k židovi", ale jistě si Felixe vážila jako dobrého hospodáře a určitě jej neotrávila.
Nejvíce mne fascinuje, že ve dvaašedesáti přijdu na to, že onou dívkou a první ženou Felixe je Anna Lízalová z Nesvačilky č.10. Z mého "rodného domu".
Tady je důkaz:
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/138/?strana=70
VL
PS
Prvnímu manželovi, Franci Urbanovi porodila 11.8.1872 dceru Marii. Ta však 30.12.1872 umírá.
Žádné komentáře:
Okomentovat